Cahit Irgat

Cahit Irgat

Nis 03
Cahit Irgat

(1915-1971) Aktör ve şair. Sahneye Raşit Rıza Tiyatrosu’nda O Gece adlı oyunda çıktığında ailesi tarafından reddedildi. Konservatuvardan Maarif Vekili Hasan Âli Yücel’in imzaladığı bir kararla ayrılan Cahit Irgat’a Can Yücel Cihat İçin Cahit başlıklı bir ağıt yazmıştı:
Cahit ki bu hasta düzende sağlıklı bir kanserdi
Cahit ki haksızlığa karşı üreyen hücrelerdi. (…)
Cahit zaten azalarak yaşayanlardan değil
ÇOĞALARAK ölenlerdendi

İçki yüzünden yaşamında pek çok gel git yaşayan,yoksulluğa düşen Cahit Irgat, arkadaşlarınınvefasını hiç yitirmedi. Yaman Tüzcet aşağıdaki anekdotu aktarır:
“Bir gün Erol Günaydın’la adalardan birindeki bir meyhanede iyice içmişler. Meyhane kapanırken, bir şişe de rakı alıp çıkmışlar dışarı. Yukarılarda çamların arasında, denizi ve mehtabı seyrederek içmeye devam etmişler. Oturdukları yer bir küçük uçurumun tam tepesi. Aşağısı 8-10 metre kadar varmış. Bir ara Cahit Ağabey, Erol Günaydın’a sormuş: Erol, beni seviyor musun? Tabii seviyorum Cahit! Ne kadar seviyorsun? Çok! Ne kadar çok?.. Yani ben ne istesem yapar mısın? Yaparım! Kendini burdan aşağı atar mısın? Atarım! At o zaman! Erol Günaydın, hiç ikirciklenmeden atmış kendini aşağıya! Kolu kırılmış… Cahit Ağabey doğal ki çok üzülmüş.”

IRGAT, CAHIT-salih tozan,inci birol

Salih Tozan (solda) ve Cahit Irgat, “Kara Çalı” (Sami Ayanoğlu,1956) filminde İnci Birol’un dansını izliyor

Mîna Urgan ile evliliğinden iki çocuğu oldu: Şair Mustafa Irgat ve tiyatro sanatçısı Zeynep Irgat. Yaşamının son döneminde hayatını Cahide Sonku ile birleştirdi. Birlikte Cahitler Tiyatrosu’nu kurdular, ama yürümedi. 1963’ün bir şubat günü onu Mecidiyeköy’de balık satarken gören vatandaşlar film çevirdiğini sanmışlardı. Onun yaşamı belki de tek dizelik şiiriyle özetlenebilir: Ekmeğimi gözyaşıma bandım da yedim.</em>

SENNUR SEZER
Yaman Tüzcet Bir Aktörün Serüvenleri

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>