Cüce Simon

Cüce Simon

Nis 03
Cüce Simon

(1899-1966) Asıl adı Simon Sevsay; bir dönem İstanbul’un renkli simaları arasına giren tiyatro ve sinema oyuncusu, Beyoğlu’nun popüler milli piyango satıcısı. Cüce Simon meyhane müdavimleri için uğur demekti. Onun küçücük ellerinden piyango çekmek, rakının parlattığı çakırkeyifle espriler yapan müşterilere umut verirdi. Meyhaneleri tek tek dolaşır, girdiği yerde neşe dalgası estirir, ona takılanlara laf yetiştirip incecik sesiyle hatıralarını anlatırdı. Elinden eksik etmediği bastonuyla halkın sempatisini kazanmıştı. Giyim kuşamına çok düşkündü. Koyu renk takım elbiseleri tercih eder, daima kravat takardı.

Cüce Simon, doğum yeri İzmit’te eğitimini sürdürürken 1,05’lik boyu ve aykırı fiziğiyle dikkat çekip ilk amatör sahne deneyimini yaşadı. 1909’da yerleştiği İstanbul’un canlı eğlence hayatında profesyonel olarak sahneye çıkma imkânı buldu. Agopyan ve Benliyan kumpanyalarında çalıştıktan sonra Komik Şevki Bey ile tanıştı ve kısa sürede onun güvenini kazandı. Şevki Bey’in kumpanyasının hesaplarını tuttuğu gibi, aksesuar ve gardırop sorumlusuydu ve oyunlarda rol alıyordu. 1927’de Muhlis Sabahattin Opereti’nin, Dolmabahçe Sarayı’nda, Atatürk’ün huzurunda sahnelediği Haşmetmeab oyununda oynadı. Temsilden sonra Atatürk’ün iltifatlarını gururla dinleyip onun ikram ettiği bir kadeh şampanyayı yudumladı.

Ancak sinemanın gelişiyle kumpanyalar art arda kapanınca Cüce Simon’un tiyatro hayatı da sona erdi. Ahbapları tarafından verilen gezici piyango bayiliğiyle hayatını kazanmaya başladı. Gazete ve dergiler sayesinde kısa sürede popüler bir piyangocu oldu. Dönemin öteki popüler piyangocusu, 2,05’lik dev adam Uzun Ömer ile arasındaki dostluk basının ilgisini çekmişti. Falih Rıfkı Atay, Peyami Safa gibi önemli yazarlar köşelerinde Cüce Simon’dan bahsederek onun ününe ün kattı. 1965’te Aram Gülyüz’ün yönettiği Çekilin Aradan adlı avantür filmde Gönül Yazar, Hüseyin Baradan, Necdet Tosun ve Sadettin Erbil’le birlikte rol aldı. Mizansen gereği film boyunca Erbil’in kucağında bir gangster çetesinin liderini oynayan Cüce Simon, tiyatro deneyiminin yardımıyla bu rolün üstesinden gelmeyi bildi.

1939’da onu soymaya çalışan hırsızlara kafa tutması günlerce konuşuldu. Bu olaydan sonra kendisini korumak amacıyla küçük bir kadın tabancası satın aldı. Tarlabaşı’nda ikamet eden Cüce Simon, 1942’de kendisinden 25 cm. daha uzun olan Hiripsima Dedeoğlu hanımla evlendi. 1 Şubat 1966 günü hayata gözlerini yumdu. Üç Horan Kilisesi’nde düzenlenen cenaze törenine çok sayıda seveni katıldı.

CENGİZ KAHRAMAN
Hikmet Feridun Es Yıllarboyu Tarih, Ağustos 1979 / Peyami Safa Yücel Dergisi, İlkkânun 1937 / Afif Yesari İstanbul Hatırası / Vefa Zat Eski İstanbul Meyhaneleri / Hayat Dergisi, 17 Şubat 1966 / Gelincik Dergisi, 2 Şubat 1949 / Milliyet, 9 Şubat 1966

 

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>